Něco málo pro přehled :)

Snažila jsem se sem dát takové ty současné "trendy" ve vzdělávání, se kterými jsem se setkala, ať už ve škole, tak i s ohledem na plánovanou revizi RVP PV, která nás čeká. Pokud budu mít nějaký odkaz na záznam webináře, dám ho sem. 

Všechno tady je jen pro inspiraci, pro přehled, nebo jen pro vás pro radost. 

Pokud najdete nějakou inspiraci, která vás opravdu nadchla, poprosím, zda by bylo možné nám ji sem dát v nějakých základních bodech. Třeba tak díky vám objevíme něco, co nás inspiruje.

Najdete tu i odkazy na Další vzdělávání pedagogických pracovníků. 
Podpora wellbeingu v MŠ metodikou Dobrý začátek

odkaz na video se záznamem webináře Schola Empirica pro výše uvedené. Mohlo by se Vám líbit. 

Jinak mají kompletní metodiku k této metodě. Víc najdete na jejich webových stránkách 


Začít spolu

zde najdete oficiální stránky programu začít spolu  kde jsou všechny důležité informace k principům, zapjeným školkám atd. Začít spolu v MŠ  a centra aktivit v MŠ

Jak to vypadá? V HK jsou do sítě škol Začít spolu zařazený dvě ZŠ (Pouchov a soukromá Comenius) a dvě školky (lesní - Na větvi,  a MŠ Věkoše). To jsou školy/ky co jsou certifikované. 

Centra aktivit mají pěkně v MŠ Kampanova - myslím, že by se tam dala domluvit návštěva. 

Tady najdete videa, jak to konkrétně ve školkách vypadá, pokud by vás tento program zajímal víc


AI tahák

no a něco málo k AI - umělé inteligenci. Ma webu je tahák, kde se dá vidět, co na co použít. Zasílám link

a pro pobavení AI odkaz  QUICK, DRAW!


Digitální něco málo

Tak to jsem si sem musela dát :-)

Základy informatiky bez počítačů - díky kterým je možné se učit základy informatiky (pokud třeba je někdo, kdo přijde k technice a ta přestane fungovat :)) ... nelekejte se, je to anglicky, ale po otevření je to česky a videa jsou s titulky... mrk mrk 

Rychlokurz pro předškoláky (2019) - tam se učíte základní postupy jak programovat... jako třeba přetahovat a upouštět... tak snad to není to, jak to na první pohled vypadá :D... je tam verze i pro rok 2023, u které píšou že je anglicky, ale já ji vidím česky... no nevím, no. Je to česky, a program i přečte zadání, ale je to trochu klikačka... 


Gardnerova mnohačetná inteligence

paní doktorka Krejčová Váňová (to je paní, co píše i RVP PV) má jednoduchý přehled k tomuto tématu. Tabulku, kde je název té inteligence, jaká je charakteristika a jaké jsou potřeby a záliby dítěte, u kterého taková inteligence dominuje. Je to jen na 2 stránky a najdete to zde

Na podobné téma je článek národního pedagogického institutu, konkrétně Metodického portálu RVP.CZ a ten je pro změnu zde.

a tady krásný barevný obrázek, co má myslím někde i Anetka a názvy inteligencí.

Typy inteligence:

  1. verbální
  2. logicko-matematická
  3. prostorová
  4. hudební
  5. tělesně-kinestetická
  6. interpersonální
  7. intrapersonální
  8. přírodní

Jo a pán se celým jménem jmenuje Howard Gardner a takhle vypadá .... ale víc se mi líbí obrázek na jeho stránkách.


Formativní hodnocení

To je teď aktuálně probírané téma. Formativní hodnocení vede k sebehodnocení a vrstevnickému hodnocení, tedy děti se učí hodnotit samy sebe, svoje pokroky, odhadovat svoje síly a oceňovat druhé.

Desatero - Formativní hodnocení v mateřské škole

Pokud chcete vědět víc, tak tady je hodinový webinář "Formativního hodnocení v praxi mateřské školy"  je sice z 29.3.2022, ale stále aktuální a pokud se přihlásíte, je za to aj certifikát :)

Náměty pro zavádění formativního hodnocení v MŠ - zdarma ke stažení zde.